OVERVÅGET PÅ ARBEJDSPLADSEN
Digitaliseringen har givet nye muligheder for, at arbejdsgivere kan indsamle data fra ansatte. Det kan være fra eksempelvis trivselsundersøgelser, men det kan også være overvågning af produktivitet og decideret gps-tracking af medarbejderens fysiske lokation. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Hver femte oplever at blive overvåget på jobbet.
Danskerne er generelt ikke meget for at blive overvåget af såkaldte digitale sladrehanke på arbejdspladsen.
Kun hver fjerde adspurgte er helt eller delvist positivt stemt over for, at chefen kan indsamle data om medarbejdere på jobbet.
Men hver femte beretter om at have oplevet decideret overvågning af arbejdsgiveren.
Det viser en ny undersøgelse, der er gennemført af Tænketanken Mandag Morgen i samarbejde med en række fagforeninger og organisationer.
En af de organisationer, der har været med til at sætte undersøgelsen i gang, er fagforeningen Ingeniørforeningen (IDA).
Malene Matthison-Hansen, formand for Ansattes Råd hos IDA, mener, at den kalder på handling, blandt andet i form af bedre oplysning hos medarbejderne.
- Min indgang til det er, at overvågning i nogle sammenhænge kan være godt, hvis der eksempelvis arbejdes for bedre trivsel.
- Men det vigtige er, at man ikke har en frygt for, at man bliver målt på en eller anden måde, siger hun.
Over 60 procent oplever, at der bliver indsamlet data om dem, mens de arbejder. 20 procent oplever det altså som decideret overvågning.
En 31-årig kvindelig kontormedarbejder fortæller for eksempel om, at hun blev kaldt til samtale efter at have bestilt en kjole online i en formiddagspause.
En sundhedsmedarbejder blev ringet op, fordi personen havde befundet sig 15 minutter det samme sted, uden arbejdsplanen foreskrev det. Vedkommende var blevet dårlig og havde sat sig på en bænk.
Sådanne eksempler vækker bekymring hos IDA.
- Vi er mennesker og ikke maskiner, og vi kommer til at mangle det menneskelige aspekt, når vi agerer på de her ting, siger Malene Matthisson-Hansen.
Hver fjerde oplyser, at der bliver indsamlet informationer om, hvornår de kommer og forlader arbejdspladsen.
1120 medarbejdere og 43 ledere har deltaget i undersøgelsen. Medarbejderne er repræsentativt udvalgt. De er i alderen fra 18 til 64 år med forskellige uddannelsesniveauer.
Undersøgelsen er lavet som et samarbejde mellem forskningsprojektet Algoritmer, Data og Demokrati og IDA, HK og Dataetisk Råd.
Arbejdsgivere har pligt til at orientere medarbejdere om, hvilke data der indsamles og til hvilket formål.
Generelt er ledere positivt indstillet overfor indsamling af data, viser undersøgelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned