S afviser at pege på DF-borgmester

Arkivfoto. Selv om Socialdemokratiet har arbejdet tæt sammen med Dansk Folkeparti om blandt andet Guldborgsund Kommunes budget i flere omgange, udelukker Bo Abildgaard (S) ( til højre) nu at pege på René Christensen (DF) som ny borgmester. Foto: Anders Knudsen

Socialdemokratiet i Guldborgsund melder nu klart ud.

Offentliggjort Sidst opdateret

Dansk Folkepartis René Christensen bliver ikke borgmester i Guldborgsund Kommune de kommende fire år med socialdemokratiske mandater i ryggen.

Så klar er meldingen nu fra Socialdemokratiet.

- Socialdemokratiet gør ikke René Christensen til borgmester! skriver den socialdemokratiske borgmesterkandidat i Guldborgsund Kommune Bo Abildgaard i en udtalelse til Folketidende på vegne af partiets byrådskandidater.

De to partier har i den nuværende valgperiode ellers allieret sig i byrådet om afgørende sager og trumfet politik igennem via deres samlede flertal.

Blandt andet da to af kommunens seneste tre budgetter blev vedtaget.

I har lige lavet budget med DF, som I har samarbejdet med i flere sager. Hvorfor vil I ikke pege på en DF’er som borgmester, hvis du ikke kan blive borgmester?

- Som der står, vi gør ikke en DF’er til borgmester.

Hvorfor ikke?
- Det gør vi bare ikke. Længere er den ikke, siger Bo Abildgaard.

Hidtil har han ikke villet afvise at pege på en DF-borgmester. Men ifølge Bo Abildgaard er presset for at svare blevet så stort, at partiet føler sig tvunget til at melde klart ud.

- Så kan vi måske få ro til at tale om, hvilken politik der skal føres, siger Bo Abildgaard.

Læs mere om Bo Abildgaards udmelding i artiklen ”Abildgaard melder klart ud: - Vi gør ikke en DF’er til borgmester” i onsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed