Så mange pladser er der i beskyttelsesrum på Lolland og Falster

Det kræver en masse, hvis beskyttelsesrummene på Lolland og Falster - og i resten af Danmark - skal være brugbare, vurderer eksperter. Foto: Beredskabsstyrelsen

En stor undersøgelse af sikrings - og beskyttelsesrum i Danmark er nu færdiggjort. Også på Lolland og Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er en undersøgelse, der har været mere end to år undervejs. Det er en undersøgelse, som har været længe ventet, men det er også en undersøgelse, som i værste fald kan give danskerne en falsk tryghed, som Beredskabsstyrelsen nu har færdiggjort.

Da Rusland invaderede Ukraine tilbage i februar 2022, fik Beredskabsstyrelsen til opgave at kortlægge antallet af danske beskyttelses - og sikringsrum, og det er den undersøgelse, der nu er færdiggjort, men som en ekspert peger på kan skabe en falsk tryghed hos danskerne.

Til Jyllands Posten forklarer Kasper Sønderdahl, Beredskabsdirektør for Østjyllands Brandvæsen, at de gamle betonbunkere er et levn fra en svunden tid, og skulle man tro, rummene hurtigt og let kan blive klargjort til brug for den danske befolkning, så er det en misforståelse  Han sætter også spørgsmålstegn ved, om beskyttelsesrummene overhovedet kan beskytte mod nutidens våben.

Kræver mange ressourcer

- Jeg tør slet ikke tænke på, hvad det vil koste at bringe dem op til en stand. Og hvilken stand? Vi har ikke engang ressourcer til at foretage en besigtigelse af rummene, så det vil kræve, at vi får tilført flere penge, lyder det fra direktøren til JP.

De omtalte rum kan være gamle betonbunkere, sikringsrum under bygninger, det kan være parkeringskældre eller depotrum under skoler og andre steder. På landsplan er er der 3.680.747 pladser til en befolkning på over 5,9 mio. mennesker.

Folketidende har nærstuderet tallene i undersøgelsen, og de viser, at der i Guldborgsund Kommune er 29.143 pladser til en befolkning på omkring 60.000, mens der i Lolland Kommune er 10.185 pladser til omkring 40.000 indbyggere.

I Guldborgsund Kommune er 29.143 pladser til en befolkning på omkring 60.000, mens der i Lolland Kommune er 10.185 pladser til omkring 40.000 indbyggere.

Brug pengene anderledes

I Lolland og Guldborgsund er det kommunerne, der har ansvaret for sikringsrummene, for at vedligeholde dem og gøre dem klar til brug, og det lokale brandvæsen henviser til dem for kommentarer til kortlægningen. Det har ikke været muligt at komme i kontakt med relevante personer i kommunerne.

Rummenes beskaffenhed er uanset i langt de fleste tilfælde dårlig og vil som nævnt ikke kunne gøres klar på kort tid. Rasmus Dahlberg, der er lektor og leder af Center for Samfundssikkerhed ved Forsvarsakademiet, er enig i, at det vil koste mange penge at gøre rummene klar.

Han mener i stedet, at man burde bruge pengene anderledes.

- Vi har jo ikke uanede ressourcer i Danmark, og derfor er der andre områder, som burde komme før beskyttelsesrum. De står langt nede på min prioriteringsliste.

- Imens vi bruger tid og kræfter på beskyttelsesrum, så planlægger fremmede magter sabotage og nye hybridangreb på vores infrastruktur, siger han til Ritzau.

Det har ikke været muligt at kortlægge, hvor på Lolland og Falster beskyttelses - og sikringsrummene befinder sig.