Stor stigning hos UCSJ i Nykøbing
Arkivfoto Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Uddannelserne University College Sjælland i Bispegade i Nykøbing har fået 12 procent flere første prioritets-ansøgninger i forhold til sidste år.
Ansøgningerne til årets kvote 2-optag er netop gjort op, og samlet set har UCSJ på sine 10 mellemlange videregående uddannelser fordelt over Sjælland og Lolland-Falster opnået en stigning på 10 procent i forhold til 2015.
Et tal, som Nykøbing-uddannelserne altså er med til at trække op. Rektor for UCSJ Camilla Wang har da også særligt fokus på stigningen i antallet af ansøgere til uddannelserne i Nykøbing.
- Det vidner om, at tendensen er gældende alle steder, og det vidner om, at det er vigtigt, at vi har et decentalt udbud af uddannelser, når vi skal hæve uddannelsesniveauet og udnytte det potentiale, der findes, mener Camilla Wang.
Knapt 300 af de 2.434 ansøgninger, som UCSJ har fået, har en uddannelse i Nykøbing som deres første prioritet.
I Nykøbing udbydes leisure management, socialrådgiver, pædagog og sygeplejerske.
Især socialrådgiveruddannelsen er populær med 168 ansøgninger, hvilket er en stigning på 23 procent i forhold til sidste år. Til gengæld er der kun otte studerende, der i denne runde har lagt deres første prioritet i kurven hos leisure management i Nykøbing. Det er et fald på 56 procent.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned