Stram Kurs har opstillet lokal folketingskandidat
Partilederen Rasmus Paludan har præsenteret lokal folketingskandidat for partiet Stram Kurs. Arkivfoto Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Philip Davali/Ritzau Scanpix
Lolland-Falster bliver også repræsenteret med en Folketingskandidat for Stram Kurs.
Partilederen Rasmus Paludan har netop offentliggjort tre nye folketingskandidater. Deriblandt en kandidat fra Lolland, skriver BT.
Chang Claus Lembirk fra Sakskøbing, som arbejder som Sosu-hjælper blev præsenteret i weekenden.
Han har tidligere været medlem af Nye Borgerlige, hvor han besad en bestyrelsespost i Roskilde. Han blev dog i 2017 ekskluderet fra Nye Borgerlige, efter at han i en kommentar på Facebook forsvarede de fire skoledrenge fra Ry, der stod bag et brandattentat mod deres klassekammerat, en 16-årig dreng med afghansk baggrund, skriver Jyllands-Posten.
I forbindelse med, at Chang Claus Lembirk er blevet opstillet som folketingskandidat for Stram Kurs er to øvrige kandidater føjet til Paludans liste.
Det Gerhard Andersen, en slagter fra Bornholm, Henrik Westermann Søndergaard, der bliver beskrevet som selvstændig håndværker fra Sjælland, skriver BT.
Rasmus Paludan udtaler ifølge BT i pressemeddelelsen følgende om kandidaterne:
- Her er tale om tre gode danskere, der alle har righoldig erfaring med rigtige jobs på det danske arbejdsmarked. Modsat de andre partier, der stiller med virkelighedsfjerne akademikere og RUC-studerende i lange baner.
Stram Kurs har indsamlet vælgererklæringer nok til opstilling til et kommende folketingsvalg. Dog mangler Indenrigs- og Økonomiministeriet endeligt at godkende anmeldelsen.
Folketingsvalget skal senest afholdes den 17. juni.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned