Sygemeldt læge har vikar klar
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
De 1.400 patienter tilknyttet en lokal praktiserende læge kan ånde lettet op.
Da Villy Renner Petersen sygemeldte sig i marts, overtog lægerne i lægehuset i Rødby hans patienter på midlertidig basis. Flere patienter har imidlertid oplevet besvær med at få en tid eller komme igennem på telefonen til det hårdt pressede lægehus.
Det er op til hver enkelt sygemeldt læge selv at finde tilstrækkelig med vikarer, der kan dække ind, mens den pågældende læge er sygemeldt.
Den forpligtelse mener kræftsyge Villy Renner Petersen at have levet op til nu.
- Jeg har indgået yderligere en aftale om at vikariere for mig. Jeg har aftalt med læge Niels Caning i Stokkemarke, at han overtager for mig, mens jeg er sygemeldt, eller indtil der findes en anden ordning, fortæller Villy Renner Petersen.
Læs også ”Lægen er sygemeldt”
Villy Renner Petersen er skuffet over Region Sjælland, der ifølge ham har truet med sanktioner, hvis han ikke fandt tilstrækkeligt med vikarer.
Læs om situationen for lægen i Rødby i tirsdagens Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned