Tid for at drive gæk med far og mor
Mælkebøtten poster post,- hvad mon det er? Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Hemmelighed: Forældre og bedsteforældre til tre- til femårige i Nakskovs nordøstlige område bør ikke læse dette!
Den danske tradition med at skrive gækkebreve stammer helt tilbage fra slutningen af 1700-tallet, og i 1800-tallet bredte traditionen sig først i byen, dernæst på landet - og lever fortsat i bedste velgående.
Det kunne forbipasserende ved kiosken på Løjtoftevej i Nakskov konstatere onsdag.
19 “brumbasser” fra daginstitutionen Mælkebøtten - der ligger rundt om hjørnet - stod på række og ventede med hemmelighedsfulde miner på, at det blev deres tur til at poste et fint, hvidt brev.
Og sådan en stor, rød og meget gammeldags postkasse sidder jo normalt højt. Så de forudseende pædagoger havde taget en stol med.
Skal I drive gæk i påskeferien, så husk, at Folketidende meget gerne modtager billederne fra læsernes oplevelser på Lolland og Falster.
Du kan sende dine billeder til nyhedsdesk@folketidende.dk.
Husk at skrive, hvor billedet er taget, og hvem der har taget billedet.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned