Vil nå ud til Lollands skjulte lejere
Arkiv. Foto: Polfoto/Hove Olesen Peter
Polfoto/Hove Olesen Peter
Lolland Kommune får halv million til nyt projekt med fokus på privat udlejning.
Hvis det står til politikere og embedsfolk i Lolland Kommune, så får “Låsby-Svendsen”-udlejerne snart trange kår.
Kommunen har netop modtaget næsten en halv million kroner i støtte fra Landdistriktspuljen til et projekt, der skal kortlægge privat udlejning på Lolland.
- Vi oplever, at der er mange gode udlejere. Men der er desværre også nogle, der investerer i dårlige ejendomme for at leje dem ud til socialt udsatte, forklarer borgmester Holger Schou Rasmussen (S).
Projektet, der løber det næste halve år, giver mulighed for, at kommunen kan få nogle oplysninger via Danmarks Statistik.
- Vi vil gerne vide, hvem der bor i de private udlejningsejendomme. Hvorfor bor de der? Og hvordan sikrer vi som kommune, at boligen er i en ordentlig stand, siger Holger Schou Rasmussen.
Et særligt fokuspunkt for politikerne er socialt udsatte børnefamilier, der bor privat til leje og derfor undgår kommunens radar.
- Byrådet besluttede ved budgetforliget sidste år, at vi skal arbejde mere målrettet og systematisk i forhold til social omstilling. Så når vi har de oplysninger, kan vi komme med forslag til, hvad vi kan gøre for at hjælpe dem, der har brug for hjælp, siger sektorchef Birgitte Rønnow.
Hun forklarer, at kommunen ikke har samme muligheder for at komme ind i private boliger, som den har i almennyttige. Derfor er der en blind vinkel, som kommunen nu håber at få belyst.
Du kan læse mere om planerne i tirsdagens Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned