Forhåbentlig klar i midten af marts - hvis man må

Sådan så det ud, da Jane Falster viste Folketidende rundt i december. Butikken skulle gerne stå klar 15. marts. Foto: Jan Knudsen

Røde Kors' enorme genbrugsbutik nærmer sig åbningsdatoen.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV Den ambitiøse plan om at åbne den nye "megagenbrugsbutik" på Strandfogedvej 5 i Nakskov lød på at åbne i starten af foråret, var meldingen fra Røde Kors på Vestlolland.

Det lader til, Røde Kors får ret - hvis den ellers må åbne, når de nuværende corona-restriktioner udløber 28. februar.

Genbrugsbutikkerne har, som de fleste andre forretninger, været lukket siden før jul.

Selv om det ikke gør noget godt for omsætningen og dermed også bundlinjen, giver det tid til at flytte tøjbutikken fra Søndergade ud til de mange hundrede kvadratmeter på Strandfogedvej, hvor der også bliver plads til møbler og alt muligt andet.

- Vi er nået rigtig langt - det er ved at ligne en butik efterhånden. Planen er, at vi åbner dørene 15. marts, hvis vi ellers må, selvfølgelig. Det er det, vi går efter. Men vi har virkelig fået lavet en masse nu - det er helt ukendeligt fra dengang, vi startede i efteråret, forklarer lederen af Røde Kors Vestlolland, Jane Falster.

Der bliver arbejdet på at have butikken klar til om under en måned. Det kræver en massiv indsats fra de frivillige, og det kan selvsagt være en udfordring, når man ikke må være ret mange under samme tag. Heldigvis er der god plads og en god forståelse for, at man skal passe på hinanden, forklarer Jane Falster.

- Der er nogen i lokalerne syv dage om ugen. Vi har delt os op, så vi er i hold af fem mennesker ad gangen, og alle har en forståelse for, at vi skal bevæge os i vores selvvalgte "bobler" så meget, det nu kan lade sig gøre, lyder meldingen.

For at sørge for, at det hele løber rundt, selv om Røde Kors' to nuværende butikker i Nakskov er lukkede for tiden, har de frivillige kræfter været nødt til at tænke lidt ud af boksen.

Det har resulteret i, at der nu sælges ting online.

- Det går virkelig godt. Folk følger med, og der bliver solgt nogle ting. Men det bliver da sjovere, når vi kan komme ud og vise folk resultatet af vores arbejde med butikken, siger Jane Falster.

Tiden vil vise, om det bliver muligt.

Der bliver arbejdet på at gøre lokalerne klar syv dage om ugen. Foto: Jan Knudsen