Klar til DM i streetrace

Det er atter tid til Legal Streetrace på Lolland-Falster Airport. Løbet på lørdag er for første gang en del af en DM-serie, der arrangeres sammen med Dansk Automobil Sport Union og fire andre klubber. Foto: Fl.Keith Karlsen / Arkivfoto

Legal Streetrace bliver en del af en helt ny løbsserie

Offentliggjort Sidst opdateret

HOLEBY Når de første to biler lørdag klokken 11 holder klar side om side på Lolland-Falster Airport, vil det ikke bare være starten til årets streetrace, som blæses i gang i det sekund, lamperne slukker, det vil også være en helt ny DM-serie.

Legal Streetrace er sammen med fire andre klubber og Dansk Automobil Sport Union gået sammen om streetrace-mesterskabet, som får ni afdelinger. To af dem vil være på Lolland, og den første er altså i morgen.

For at kunne stille op i mesterskabet skal bilen være indregistreret, og den må ikke kunne køre de 201 meter på under 7,00 sekunder.

Ny klasse for de hurtigste

Det betyder dog ikke, at man går glip af de mere specielle - og ekstremt hurtige - biler. De bliver samlet i en ny klasse, der hedder OutLaw.

- Der er mange tilmeldinger til DM og til OutLaw, og vi ser mange tilmeldte dragracingbiler denne gang, fortæller formand Svend Larsen fra Legal Streetrace.

Sikkerheden er altid vigtigt, når der skal køres motorløb, og gennem vinteren har medlemmerne af Legal Streetrace været på sikkerhedskurser til afvikling af dragrace. Det har været kurser som official, i førstehjælp og brandbekæmpelse.

- Vi ser i foreningen frem til det største streetraceår nogensinde, siger Svend Larsen.

Indskrivningen af deltagere åbner i morgen klokken 9, og det koster 400 kroner at få bilen ud på banen. Klokken 10 åbner indgangen for publikum, og her er prisen 100 kroner.

Løbene begynder klokken 11, og der er præmieoverrækkelse fra klokken 16.30.