LOKAL MÆGLER DELER IKKE DYSTERT SYN PÅ HOLEBY
Ejendomsmægler melder om godt gang i hussalget i Holeby-området og ser ikke så dystert på fremtiden trods lukning af brugsen og mulig lukning af skolen.
For et par dage siden fortalte vi her på folketidende.dk om en lokal ejendomsmægler, som ser dystert på Holebys fremtid.
Udmeldingen var en reaktion på nyheden om, at Dagli' Brugsen i Holeby lukker.
Men det fik også en anden lokal ejendomsmægler - Dennis Frederiksen fra Danbolig - til at rynke brynene.
Han og hans butikschef for Maribo og Rødby, Mikas Olsen, ser nemlig noget mere optimistisk på Holebys fremtidsmuligheder.
Ifølge tal fra Boligsiden.dk er der i løbet af det sidste års tid solgt 42 ejendomme i det område, der ligger indenfor postnummer 4960 Holeby.
Danbolig har selv solgt de ni af dem - og seks af dem er sket efter, at der begyndte at være snak om, at skolen skal lukke. Det gennemsnitlige afslag i pris ligger på 5,3 procent.
- Holeby er en af de byer, hvor befolkningen går sammen og støtter hinanden, når der sker noget. Vi ved, at der er mange ildsjæle i Holeby og omegn, som kæmper for at holde byen på benene, og selvfølgelig er det ikke godt, når der sker lukninger, men indtil videre er hussalget ikke ændret, siger Mikas Olsen fra Danbolig i Maribo og Rødby.
Læs også:
Skoler rykker tættere på lukning
Økonomiudvalg: Luk skoler
Triste kunder: Det her er en by i afvikling
Tidligere uddeler i tårer over trist besked
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned