Maribonit billigede terrorangreb
15. marts 2019 i forbindelse med fredagsbønnen skød og dræbte en 28-årig australier 51 mennesker ved et angreb på moskéerne Al Noor og Linwood i Christchurch i New Zealand. Berlingske omtalte angrebet, og det udløste en kommentar, som en mand fra Maribo nu er dømt for at have fremsat. Foto: Mick Tsikas/Ritzau Scanpix
Mick Tsikas/Ritzau Scanpix
Gerningsmanden bag et angreb på to moskeer i New Zealand skulle have dræbt nogle flere, gav en lokal mand udtryk for på Faceook. Det er han nu blevet dømt for.
MARIBO En 62-årig maribonit er blevet dømt for at have overtrådt straffelovens paragraf 136, stykke to, som handler om offentlig billigelse af terrorhandling.
Forbrydelsen begik han, da han skrev en kommentar til en artikel på Berlingskes facebookside.
Det skete 15. marts 2019, hvor avisen omtalte nogle skyderier i Christchurch i New Zealand, hvor mindst 49 personer blev dræbt og mindst 20 blev såret.
"Synd de ikke fik ram på nogle flere", skrev manden, som nægtede sig skyldig og påstod, at hans computer måtte være blevet hacket.
Forklaring afvist
Men da kommentaren var skrevet af en, der var logget ind med hans facebookprofil, og da der var flere andre kommentarer, der klart var skrevet af ham, blev hans forklaring afvist.
For at kunne dømme ham efter paragraf 136 skulle retten i øvrigt først fastslå, at angrebet i New Zealand var et terrorangreb omfattet af straffelovens paragraf 114, stykke et, nummer et.
Dommen blev fastsat til 30 dages fængsel med en prøvetid på et år.
Han skal også betale sagens omkostninger.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned