NU SKAL Ø-FÆRGER ALTID BESTILLES
Fremadrettet skal der nu reserveres plads på alle afgange til og fra Askø og Femø. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
FEMØ/ASKØ: Fredag eftermiddag udsendte Lolland Færgefart information om, at det nu indføres pladsreservation til alle færgeafgange til Askø og Femø.
Den nye ordning, der er et led i besparelse på færgefarten, træder i kraft fra mandag 9. januar, og der skal nu altså fremadrettet reserveres plads på alle afgange til og fra Askø og Femø.
Der skal reserveres både som gående og med cykler/knallerter/motorcykler og køretøjer.
Reservationen kan foretages her på Lolland Færgefarts hjemmesid under fanen "Reserver plads", eller billetkontoret kan kontaktes i åbningstiden for eventuel vejledning. Billetkøbernes e-mail, navn, telefonnummer og køretøjets registreringsnummer skal anvendes i forbindelse med reservationer.
Med den nyindførte reservation er der nu også mødetid ved færgen senest 10 minutter før afgang.
Folketidende har ikke kunne træffe overfartslederen mandag morgen for at få svar på nogle spørgsmål.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned