Nyåbnet købmand inviterer indenfor: - Vi vil sørge for, at caféen bliver et fælles mødested

Da købmandsbutikken i Bandholm genåbnede i december 2024 stod kunderne i kø. Arkivfoto: Anna C. Møhl

Formand for købmandsgruppen, Gitte Arvegaard, fortæller, at arrangementet skal minde bandholmerne om, at der nu er et sted i Bandholm, hvor man kan mødes.

Offentliggjort Sidst opdateret

Folk stod i kø i vinterkulde, da købmanden i Bandholm genåbnede 13. december 2024. Nu er tiden kommet til en hyggelig eftermiddag i butikkens café.

LÆS OGSÅ: Kunder jubler over genåbnet købmand: - Stort sortiment og rimelige priser | folketidende.dk

Købmandsgruppen, der i flere år har arbejdet på at genåbne en dagligvarebutik i Bandholm, inviterer til café-eftermiddag med underholdning og musik af Allan Thorup lørdag 1. februar fra klokken 15.

Cafeen ligger i et hjørne af Let-Køb butikken og er ment som et lokalt samlingssted.

LÆS OGSÅ: Købmand i Bandholm på Lolland savner kunder og penge i kassen | folketidende.dk

Formand for købmandsgruppen, Gitte Arvegaard, fortæller, at arrangementet skal minde bandholmerne om, at der nu er et sted i Bandholm, hvor man kan mødes.

Butikken lukkede i foråret 2021 og lige siden har lokale kræfter arbejdet på at få genåbnet butikken. Det lykkedes, da Købmandsgruppen efter mange forsøg fandt de rette samarbejdspartnere.

- Vi vil meget gerne sørge for, at caféen bliver et aktivt, fælles mødested, siger hun.