Roepolakkerne satte spor: Ny bog fortæller deres historie
Et halvt hundrede interesserede deltog lørdag ved præsentationen af bogen ”Roepolakkerne satte spor” udgivet af LollandBibliotekerne i samarbejde med forfattergruppen Os hernedefra og Museum Polakkasernen. Halvdelen af dem tilkendegav at de selv havde polske aner. PrivatfotoPrivatfoto
Forfattergruppen Os hernedefra og LollandBibliotekerne præsenterede lørdag bogen ”Roepolakkerne satte spor” ved en reception i Nakskov.
Et halvt hundrede interesserede havde lørdag fundet vej til biblioteket i Nakskov, hvor forfattergruppen Os hernedefra og LollandBibliotekerne i fællesskab holdt reception for at markere udgivelsen af bogen ”Roepolakkerne satte spor”.
I bogen tegner en snes forfattere og lokale bidragydere gennem erindringer, lyrik og prosa et nuanceret billede af roepolakkerne og deres efterkommere.
Forfattergruppens anden bog
Det er forfattergruppens anden bog. Flere forfattere, der har base i det gamle Storstrøms Amt, satte sig for at skabe et skrivefællesskab. Sådan blev Os hernedefra til.
Tre år efter debuten udkommer "Roepolakkerne satte spor".
Annonce
- Vi var meget glade for den første bog, vi lavede. Og vi havde lyst til at lave mere, så vi diskuterede forskellige emner, men det her var klart det bedste. Roepolakkerne er noget særligt for området, siger formanden for forfattergruppen, Lise Bostrup.
Vi var meget glade for den første bog, vi lavede. Og vi havde lyst til at lave mere, så vi diskuterede forskellige emner, men det her var klart det bedste.
Lise Bostrup
Udover Lise Bostrup har Alfred Gynther Christensen fra LollandBibliotekerne og formanden for Museum Polakkasernen, redaktør Torsten Elsvor, udgjort redaktionen.
Karin Louise Sigurskjold (til højre) læser digtet ”Da Galicien til Danmark kom”. Til venstre bogens layouter og medredaktør Alfred Christensen fra LollandBibliotekerne og i midten formanden for forfattergruppen Os hernedefra, Lise Bostrup. PrivatfotoPrivatfoto
Roepolakkerne har sat spor
Til receptionen fortalte Torsten Elsvor om den historiske baggrund, hvor Nakskov specifikt spillede en central rolle. Det var nemlig sukkerfabrikken, som hentede de første 400 roepiger fra Galizien den 20. april 1893.
Han fortalte også om den store betydning, de polske sæsonarbejdere og senere deres efterkommere har haft for udviklingen på især Lolland-Falster og Sydsjælland.
På et tidspunkt blev tilskuerne bedt om at række hånden op, hvis de havde polske aner. Og at Roepolakkerne satte spor er nok ikke en helt misvisende titel - over halvdelen af de tilhørende rakte i hvert fald hånden i vejret.
Torsten Elsvor var ikke den eneste på scenen. Også en lang række af bogens medforfattere læste uddrag af deres tekster.
"Værdifuld kilde"
Noveller, krimifortællinger, børnehistorier, digte, slægtshistorier og faktuel prosa fylder de 220 sider. Et miks af forskellige genrer, som ifølge forordet er en ”værdifuld kilde til viden om kulturmødet mellem de polsktalende landarbejdere og danskerne, et møde, der ofte udmøntede sig i barokke situationer, dramatik og kærlighed.”
Men stopper forfattergruppen Os hernedefra nu med at lave bøger, eller kommer der flere fra deres hænder?
Annonce
- Ja, det håber vi, der gør, men først om et par år. Nu skal vi lige have den her solgt, siger Lise Bostrup, der også fortæller, at bogen kan købes eller bestilles i boghandler landet over.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned