Se video: 115 meter lange vinger på havnen - "det er et imponerende syn"

Hvis man kommer forbi Nakskov Havn i denne uge, vil man kunne se de kæmpestore vinger.

Offentliggjort Sidst opdateret

Video: Jonas Bonde for Business Lolland-Falster

- Det er et imponerende syn

Sådan lyder det fra en mand, der mildt sagt kender Nakskov Havn. Som byens havnemester ved Tummas Juul, hvad der rører sig i området.

Og lige nu er det særligt de 115,5 meter lange vinger, der løber med opmærksomheden. På kajen hviler Vestas-vingerne sig, inden de i næste uge sejles bort med vingeskibet Boldwind.

Vilde kræfter

I et opslag på Facebook hjælper Business Lolland-Falster en til at forstå, hvor kraftige vindmøllerne er. Når møllen har kørt én omgang, er der produceret nok strøm til fire husstandes døgnforbrug, skriver erhvervsorganisation.

Megamøllerne med navnet V236-15 MW skal både til en polsk vindmøllepark i Østersøen og en tysk i Nordsøen, kan man læse i opslaget. Førstnævnte kommer til at levere strøm til intet mindre end 1,4 millioner husstande, mens He Dreiht i Tyskland "kun" skal give strøm til 1,1 millioner.

Artiklen fortsætter efter billedet. 

Kæmpestore vindmøllevinger kan man lige nu se på havnen i Nakskov. Foto: Jonas Bonde for Business Lolland-Falster

Og vindmøllevingerne skal fabrikken i Nakskov blandt andre stå for.

Forleden kom Vestas ud med sit regnskab for 2024. Og der er medvind på bundlinjen. Det år seksdoblede virksomheden sit overskud, så det endte på knap 3,7 milliarder kroner efter skat.

"Umådelig vigtig"

2024 var også et godt år for fabrikken i Nakskov, der var behov for endnu flere til at støbe vingerne. Faktisk blev der sidste år ansat hundredvis.

Med andre ord er det en fabrik, der blæser derudad.

- Fabrikken er umådeligt vigtig for byen og for Lolland. Og selvfølgelig har den også betydning for havnen. Det er skønt, at vi også kan profilere os med grøn energi – at vi er med til at understøtte den grønne omstilling, siger Tummas Juul.

Men hvor skal man stille sig, hvis man vil tage det bedst mulige billede af vingerne? Her er Tummas Juul ikke i tvivl.

Du skal stille dig på Rosnæs på modsatte side af havnen, opfordrer han til.

I næste uge skal Boldwind sejle dem væk, og ifølge havnemesteren burde dette ikke skabe problemer.

- Det er et stort skib, der skal ud af sejlrenden, men de har lodser ombord. De klarer det normalt meget godt, siger han.