Guldborgsund

Antallet af sygeplejestuderende i Nykøbing er steget fra 13 til 25 på et år. Arkivfoto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Dobbelt så mange: Flere vil i den hvide kittel

Sygeplejerskeuddannelsen får flere ansøgere, mens socialrådgiveruddannelsen fortsætter sin nedtur i Nykøbing. 

Offentliggjort

Kvote 2

Kvote 2 er en ansøgningsform til videregående uddannelser, hvor man optages på baggrund af en helhedsvurdering og ikke udelukkende karaktergennemsnit. Ansøgerne vurderes ud fra erfaring, motivation og optagelsesprøver.

Flere har søgt ind på sygeplejeskeuddannelsen i Nykøbing i forhold til sidste år.

Det viser en opgørelse fra Professionshøjskolen Absalon. For alle Absalons syv skoler gælder det, at antallet af ansøgere ligger stabilt ved dette års kvote 2. Dog skal der korrigeres for et fald i internationale ansøgere uden for EU på læreruddannelsen. 

På Absalon i Nykøbing er antallet af ansøgere til sygeplejeske-uddannelse steget fra 13 i 2025 til 25 i 2026. Det svarer til en stigning på 92 procent.

Stærkt miljø

Berit Hvalsøe, Absalons centerchef for sundhed, glæder sig over stigningen i antallet af ansøgere til sygeplejestudiet.

Jeg tror, der generelt er større opmærksomhed på sundhedsområdet.

Berit Hvalsøe, centerchef på Absalon

- Det er dejligt. Vi har et stærkt studiemiljø og et godt samarbejde med sygehuset. 

- Vi taler ikke om, hvad de skal gøre i en given situation, men simulere, hvad de skal gøre. Det er mere tæt på virkeligheden, siger hun.

Da Absalon holdt Åbent Hus i februar dukkede mange op for at se nærmere på, hvad det indebærer at læse til sygeplejerske.

- Jeg tror, der generelt er større opmærksomhed på sundhedsområdet, og set i forhold til den geopolitiske situation, går det op for flere, at der altid er behov for sygeplejersker, siger Berit Hvalsøe.

Tillykke

Dorthe Boe Danbjørg, forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, ønsker ansøgerne tillykke.

- Jeg er virkelig glad for, at vi i år ser en positiv udvikling i søgningen til sygeplejerskeuddannelsen. Jeg ser stigningen som et tegn på, at flere har fået øjnene op for de muligheder, uddannelsen giver, og så skal man ikke underkende betydningen af de forbedrede løn- og arbejdsvilkår, mange sygeplejersker har fået, siger hun i en pressemeddelelse.

Færre ansøgere

Jeg ser stigningen som et tegn på, at flere har fået øjnene op for de muligheder, uddannelsen giver.

Dorthe Boe Danbjørg, forkvinde i Dansk Sygeplejeråd

Mens det langsomt, men sikkert går fremad med at uddanne flere sygeplejersker, falder antallet af kvote 2-ansøgninger til socialrådgiveruddannelsen i Nykøbing. 

Den seneste opgørelse går tilbage til 2023 og det samme gør optaget på uddannelsen. 

I 2023 havde 64 ansøgere socialrådgiveruddannelsen som første prioritet. I år er antallet faldet til 43.

Stabilt antal

For Absalons fem skoler, der tilbyder pædagoguddannelsen, har 351 søgt ind på første prioritet mod 318 i 2025.

I Nykøbing ligger ansøgningsbunken nogenlunde stabil over de senere år.

- Fremover er det muligt at uddanne sig på kandidatniveau på Absalon - både for dem, der søger nu, og for dem, der allerede har mange års erfaring og ønsker at løfte deres faglighed til et nyt niveau. Det er et vigtigt skridt i at skabe flere karrieremuligheder og gøre det attraktivt at blive i professionerne, siger Patrizia Marchegiani, Absalons direktør for Pædagogik og Ledelse.

Til og med den 5. juli er det muligt at søge ind på en videregående uddannelse via kvote 1. Den 28. juli får alle ansøgere svar på, om de er optaget på en uddannelse.