Lolland

Billedet viser Byskolen i Nakskov med en gul skolebus i forgrunden. Byskolen er en stor bygning i røde mursten og bygget i en flot byggestil med mønstre i stensætningen.
Kommunen kommer ikke selv til at stå for skolekørslen. Arkivfoto: Ingrid Riis

Dropper planer om kommunale skolebusser

Besparelserne ville være minimale, og derfor bliver skolekørslen hos Movia.

Offentliggjort

For to år siden planlagde politikerne i Lolland Kommune at tage buskørslen hjem.

Ved at droppe Movia og selv stå for driften, var det forventningen, at der kunne spares penge på det trængte budget.

Efter de første planer skulle kommunen stå for skolebusserne fra næste måned eller seneste sommeren 2027, men det hele blev sat på pause sidste år. Ikke mindst fordi et tidligt brud med Movia ville kunne ende med en bod på otte millioner kroner til kommunen.

Skolebusserne ville ikke længere være en del af køreplanerne.

Henrik Jacobsen

En af de første opgaver, som det nuværende klima-, teknik- og miljøudvalg skulle tage fat på, var en endelig beslutning om skolebusserne. Hvis Lolland Kommune selv skulle stå for driften, ville 2027 være det eneste åbne vindue, da Movia efterfølgende ville stå for skolebusserne til 2033. Dermed skulle en hjemtagelse i høring i årets første halvdel, hvis det skulle realiseres.

Væk fra køreplanen

Henrik Jacobsen (C) vil ikke trække skolebusser tilbage til kommunen. Arkivfoto: Ingrid Riis

I marts valgte politikerne dog at træde på bremsen, og bringe idéen til standsning. 

- En af grundene var, at den besparelse, som vi kunne opnå, var minimal, fortæller udvalgsformand Henrik Jacobsen (C).

I et scenarie, hvor der skal spares mange millioner kroner, er skolebusserne altså ikke den mest oplagte idé.

Samtidig ville det give en række problemer for mange af kommunens borgere, hvis ikke Movia stod for driften.

- Skolebusserne ville ikke længere være en del af køreplanerne, forklarer Henrik Jacobsen.

Har oprettet dialogforum

Ikke fordi skolebusserne ville være lukket land for borgere, som er færdige med folkeskolen.

- Man ville sagtens kunne køre med, selv om man ikke længere er skoleelev, men det ville være svært at få at vide, hvornår busserne kørte. Skolebusserne ville altså blive lidt usynlige for kommunens borgere, siger Henrik Jacobsen.

Beslutningen blev derfor, at Movia også i fremtiden skal stå for de lollandske skolebusser. Der vil dog stadigvæk være behov for at tilpasse skolekørslen, så kommunen får råd til at lave andre forsøg med kollektiv trafik.

For at finde de helt rette løsninger på fremtidens udfordringer, er der blevet nedsat et såkaldt dialogforum for mobilitet, der blandt andet består af repræsentanter fra ældreråd, ungeråd, internationalt råd, pendlerforeninger og politikere. Busselskaber og Movia sidder med som observatører.