Lolland

Jonas Eiberg Holm kom til tops i DM i Fladfisk med en rødspætte på 983 gram. I 2024 vejede vinderfisken i samme disciplin mere end det dobbelte.

Jonas blev danmarksmester – med en rødspætte på under ét kilo

Fiskene, der blev landet til DM i Fladfisk, var halvt så store som sidste år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Da topmotiverede lystfiskere i weekenden deltog i DM i Fladfisk 2025 i Onsevig blev der landet mange fisk. Men de var usædvanlig små. 

Langelandsbæltet og det sydlige Storebælt er ellers kendt for at være det bedste sted at fange store fladfisk.

Halvt så stor

I den individuelle konkurrence blev Jonas Eiberg Holm fra Team Stormen Danmarksmester med en rødspætte på 983 gram.

Sidste år var fangsterne noget større. Faktisk vejede vinderfiskene i 2024 så meget, at de var lige ved at slå rekorderne. Den største pighvar lå på intet mindre end 2,7 kilo, mens den største rødspætte vejede 1,985 kilo.

Når man ser tilbage i fladfiskehistorien, er de to kun overgået af en 2,9 kilo tung pighvar og en rødspætte, der blot vejede 50 gram mere end vinderfisken i 2024.

Trods de udfordrende forhold på vandet syntes vi, at det har været en fantastisk weekend med både spænding og hygge.

Peter Dan Petersen, stævneleder

Til sammenligning fik Brian Jensen, Team Stormen sølv for en pighvar på 1410 gram, mens Jørgen Als, Team BJ-Biler, tog bronzen med en rødspætte på 924 gram.

-  Vi er meget tilfredse med årets mesterskab. Trods de udfordrende forhold på vandet syntes vi, at det har været en fantastisk weekend med både spænding og hygge. En stor tak skal lyde til de mange frivillige, der gør arrangementet muligt år efter år, siger stævneleder Peter Dan Petersen.

79 både med i alt 200 fiskere deltog i konkurrencen, hvor det gælder om at fange så store fladfisk som muligt.