Lolland

Anita Laugesen tilmeldte sig sidste år programmet "Vi drukner i rod.

Lokal greenkeeper i kendt TV-program

66-årige Anita Laugesen fra Sakskøbing er denne uges hovedperson i TV-programmet "Vi drukner i rod".

Offentliggjort

Følger man i denne uge med i det populære TV 2-livstilsprogram "Vi drukner i rod", vil man kunne spotte et lokalt ansigt på TV-skærmen.

Her besøger oprydningseksperterne nemlig 66-årige Anita Laugesen fra Sakskøbing, som til dagligt arbejder som greenkeeper i golfklubben Storstrømmen i Nykøbing.

Anita Laugesens hus på 127 kvadratmeter var blevet så rodet, at hendes barnebarn på 10 måneder ikke længere kunne komme på besøg.

I programmet blev alle Anita Laugesens ting og sager fordelt i kategorier i en stor hal. Herfra sorterede lolliken alle de ting fra, hun ikke længere behøvede.

- Den gjorde virkelig nas. Og der gik det op for mig: Jeg bliver jo ved med at gøre det værre og værre, så de bare trækker sig mere og mere, siger Anita Laugesen i udsendelsen.

Hun besluttede, at det skulle være slut og tilmeldte sig straks programmet for at få hjælp til at komme rodet til livs.

Fra 207 til 89 flyttekasser

Nu har jeg ro i mit hjem

Anita Laugesen, deltager i "Vi drukner i rod"

Inden Anita Laugesen med hjælp fra eksperterne fik sorteret alle de ting og sager fra, hun ikke havde brug for, havde hun nok til at fylde 207 flyttekasser.

Men efter den store frasortering fyldte det kun 89 flyttekasser.

- Ej hvor er det flot. Det er lækkert, udbryder hun begejstret, da eksperterne afslører resultatet i programmet.

En "kæmpe forandring"

Til Folketidende udtaler hun, at hun er glad for, at hun tilmeldte sig programmet, som blev optaget i oktober.

- Nogle gange kan det da godt rode lidt, men nu ved jeg, hvor tingene skal hen. Det har alt sammen sin plads, fortæller hun.

- Nu har jeg ro i mit hjem.

Alligevel har det krævet sin tilvænning.

- Hele den uge, hvor det bliver optaget, er man så koncentreret. Allerede ugen efter var jeg tilbage på arbejde, og der var nogen, der sagde, at det måske var lige tidligt nok. For man glæder sig jo over denne kæmpe forandring, men det er jo også en stor forandring i ens tanker. Det var lidt sværere, siger hun.

Hun glæder sig over, at alle børnebørnene nu jævnligt kommer på besøg i huset.