Opdatering: Ved grundlovsforhøret, som foregik bag lukkede døre, blev manden varetægtsfængslet i tre uger. Den 37-årige mand nægtede sig skyldig i forholdene. Det oplyser anklager ved Sydsjællands og Lolland-Falsters politiJacqueline Roldsgaard til Folketidende.
En 37-årig mand kræves mandag varetægtsfængslet for hærværk mod skibe på havnen i Stubbekøbing og i Juelsminde.
Det skriver Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi i en pressemeddelelse.
Manden blev anholdt natten til mandag. Her konstaterede politiet, at der var smadret forskellige genstande og installationer ombord på et skib i havnen i Stubbekøbing.
Det var ifølge politiet vidner, der så manden i Stubbekøbing.
Annonce
Politiet mistænker også, at den 37-årige mand har begået hærværk i Juelsminde Havn mellem den 26. og 27. juli.
Ifølge politiets pressemeddelelse fik flere både her kappet fortøjningen, og der blev begået hærværk i styrehuset på et skib.
Grundlovsforhøret i sagen afholdes i Retten i Nykøbing Falster.
Politiet skriver videre, at man vil undersøge, om manden kan sættes i forbindelse med andre lignende sager om hærværk.
Seneste artikler
To lokale museer er de første i regionen med grønt miljømærke
Mindre SU, mere ulighed: Dora, Astrid og Aya har fået nok
Plejebørn tror ikke på voldtægt - men fortalte om jalousi og skænderier
Byudvikling for mange millioner - men hvor er kvinderne henne?
Katia fik ærespræmie overrakt af Dronning Mary
Mest læste artikler
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Centerchef fyret