Sport

Ole Jakobsen scorede i træningskampen mod Brøndby. Arkivfoto: BetaMy.

Nykøbing FC med flot resultat mod Brøndby

Tirsdag spillede Nykøbing FC en træningskamp mod de blågule fra Vestegnen og fik et flot resultat med hjem.

Offentliggjort

Forberedelserne mod den kommende sæson er i fuld gang hos Nykøbing FC. Her står den på 2. divisionsbold efter den suveræne oprykningssæson senest i 3. division.

Som altid byder ugerne op til sæsonstart på et hav af træningskampe i alverdens særlige former og konstellationer.

Tirsdagens træningskamp var ingen undtagelse, hvor mægtige Brøndby ventede på Bane 1 lige ved siden af Brøndby Stadion.

Kampen varede 60 minutter fordelt på en normal første halvleg à 45 minutter, hvorefter et sidste kvarters fodbold ventede efter en pause.

Ogude fortsætter målformen

Hjemmeholdet stillede op med et stærkt mandskab - blandt andet med profiler som Daniel Wass, Frederik Alves og Filip Bundgaard i startopstillingen.

Målscorere

Brøndby IF - Nykøbing FC: 2-2 (1-1)

1-0: Ousmane Sow (31. min.)

1-1: Emmanuel Ogude (41. min.)

2-1: Oskar Fenger (50. min.)

2-2: Ole Jakobsen  (56. min.)

De falsterske gæster lod sig ikke kue. I indledningen var Mikkel Dahl tæt på at bringe NFC foran, da han trak ind fra højre og trykkede af mod mål. Han måtte se sit skud prelle af på overliggeren.

Brøndby satte sig så småt på opgøret, men alligevel var det gæsterne, der fik bolden først i nettet. Desværre for Mikkel Dahl blev hans scoring underkendt for offside.

Og så blev det alligevel værterne, der kom foran efter 31 minutter, hvor Ousmane Sow ved bageste stolpe konverterede et indlæg fra Sho Fukuda til mål.

Udligningen kom ti minutter senere. Lucas Nyman løb i dybden, hvor han blev fundet med en flot aflevering af Oliver Svendsen. Han serverede bolden på et sølvfad for sidste sæsons topscorer i 3. division, Emannuel Ogude, der nemt kunne sende udligningen i mål.

1-1 ved pausen - og et kvarters fodbold senere stod det i stedet 2-2.

Jakobsen med små, lækre finter

Først kom superligaholdet på ny i front fem minutter efter pausen, da et indlæg fra Daniel Wass fandt frem til Oskar Fenger, der kunne sende føringsmålet i kassen.

Men falstringerne nægtede at tage busturen sydpå med et nederlag i bagagen. Fire minutter før slutfløjt modtog Ole Jakobsen bolden ude i siden, og efter en flot skudfinte blev Brøndby-keeperen udplaceret til slutstillingen 2-2.

På lørdag tager NFC endnu en gang mod hovedstadsområdet, hvor Sundby venter i en træningskamp på Amager.

Se eller gense videoen: NFC-spiller Oliver Svendsen fortæller om kampen mod FA 2000 i foråret.