Krimi

Arkivfoto: Jan Knudsen

Skydevåben, ildspåsættelse og indbrud: 19-årig fængslet - 41-årig går fri 

En 19-årig mand og en 41-årig mand fra Nakskov blev onsdag anholdt og sigtet for at have tre skydevåben, sætte ild til et køretøj og begå en stribe af indbrud.

Offentliggjort

Torsdag blev to mænd fremstillet ved et grundlovsforhør bag lukkede døre i Retten i Nykøbing.

Politiet anholdt onsdag mændene, en 19-årig mand og en 41-årig mand, i Nakskov, hvor begge mænd stammer fra. Og det er ikke småting, de to nakskovitter er sigtet for.

- Der er tale om indbrud, brandstiftelse og besiddelse af skydevåben under særligt skærpende omstændigheder, siger Sune Lund Jensen, der er fungerende politikommissær og leder af lokal efterforskning i Nakskov.

Kendt af politiet

Mændene er sigtet for at begå fire indbrud, som alle er begået i Nakskov. Tre af dem er begået i december, mens det sidste skete i januar.

- Vi er på fire indbrud på nuværende tidspunkt og kigger ind i, om vi kan forbinde dem til yderligere indbrud, siger den fungerende politikommissær.

De er også sigtet for at sætte ild til et køretøj i februar, men Sune Lund Jensen ønsker ikke at fortælle om de nærmere omstændigheder for branden.

Der kan være tale om den voldsomme bilbrand i Nakskov den 12. februar, hvor nogen satte ild til en Volvo stationcar, der holdt parkeret mellem to huse i Perlestikkergade, men det er ikke muligt at få bekræftet.

Sidst men ikke mindst er mændene sigtet for at være i besiddelse af tre våben.

- De er kendt af politiet i forvejen, siger politikommissæren.

Kun den ene fængslet

Ved grundlovsforhøret valgte dommeren at fængsle den 19-årige mand frem til den 31. marts. Han er fængslet for indbrud og besiddelse af våben.

Retten valgte dog i samme ombæring at løslade den 41-årige mand.

- Dommeren mente ikke, at der var tilstrækkeligt mistankegrundlag. Men sigtelsen opretholder vi selvfølgelig stadigvæk, siger Sune Lund Jensen.