Krimi

Arkivfoto: Niclas Jessen

Tilkaldt tre gange: 59-årig holdt politiet beskæftiget

Ikke færre end tre gange på knap et døgn blev politiet kaldt ud til episoder i Nykøbing med den samme mand.

Offentliggjort

Det sker ikke så tit, at politiet må rykke ud til anmeldelser tre gange på mindre end et døgn på grund af episoder med den samme mand.

Men det skete i løbet af torsdag og fredag i Nykøbing.

Første gang var torsdag formiddag ved 09.35-tiden, hvor manden, som er 59 år og fra Nykøbing, gik og rodede i nogle affaldsspande på Banegårdspladsen i Nykøbing og smed affald ud på fortovet og vejen.

Da politiet kom, blev han anholdt og sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.

Torsdag aften fik politiet så en anmeldelse om en mand, der rendte noget forvirret rundt på Østerbrogade. Det viste sig at være den samme 59-årige, som det lykkedes betjentene at tale til ro, fremgår det af politiets døgnrapport.

Men fredag morgen kort før klokken 6 var manden på færde igen - denne gang i Neckelmannsgade, hvor han væltede nogle skraldespande. Han blev endnu engang anholdt sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og for at få ro på stedet blev han taget med til politistationen i Næstved. 

Han blev løsladt igen et par timer senere, oplyser politiet.



Drop media element here ...