Alt ved det gamle da Fogh kiggede forbi

Der var smil på læben, og minderne stod i kø, da tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) tirsdag afsluttede det pressemøde, han i sin egenskab af Nato-generalsekretær holdt med statsminister Lars Løkke Rasmussen.

Er der én kommentar, pressekorpset husker Fogh for efter dusinvis af tirsdagspressemøder i netop Statsministeriets Spejlsal, hvor dagens pressemøde også blev holdt, er det, at "der er ikke noget at komme efter".

En kommentar, Fogh som statsminister ofte brugte, når han blev udsat for kritik.

Og dette pressemøde var ingen undtagelse.

Som det sidste spørgsmål blev Fogh således spurgt af en journalist, om han ikke har dårlig samvittighed over, at han forlod statsministerposten for at blive Nato-generalsekretær, netop som den økonomiske krise for alvor ramte Danmark.

Og ud over, at Fogh understregede, at han ikke vil kommentere dansk indenrigspolitik, og dermed heller ikke dét spørgsmål, svarede han afvisende, da han anden gang blev spurgt, om han ikke har dårlig samvittighed.

- Nej, der er om jeg så må sige ikke noget at komme efter, lød det fra Fogh.

/ritzau/

Tidligere statsminister Fogh gæstede tirsdag Danmark som Nato-generalsekretær. Og det med standardreplikken på læben.

Offentliggjort Sidst opdateret