Skuespiller Bodil Jørgensen kan både spille hudløse menneskeskæbner på Det Kongelige Teater og satiriske roller i DR-serien "Rytteriet".
Torsdag fik hun overrakt danske teaterjournalisters fornemste pris, Teaterpokalen, ved en prisoverrækkelse på Café Teatret i indre by i København. Blandt deltagerne var teaterkolleger, flere teaterchefer, donorer og teaterjournalister.
Prisen gives for en bemærkelsesværdig teaterpræstation i 2010, og modtageren vælges af teaterjournalisterne blandt seks nominerede. Bodil Jørgensen fik prisen for hendes rolle i skuespillet "Wienerballader" på Det Kongelige Teater.
Teaterjournalist Jakob Steen Olsen begrundede valget af Bodil Jørgensen og sagde blandt andet:
- Bodil Jørgensens spil - når det er allermest uforfængeligt, allermest uforfærdet - bliver en virkelighed for hende. Så exceptionelt er hun til stede i de roller, hun går ind i på scenen. Derfor bliver det, hun laver - når hun er bedst - også dybt personligt på en måde, som publikum kan mærke.
Jakob Steen Olsen roste samtidig Bodil Jørgensen for aldrig at sætte sig før den historie, hun skal være med til at fortælle.
Den 49-årige Bodil Jørgensen, der er født i Vejle og uddannet fra Statens Teaterskolen i 1990, takkede for prisen, der blev ledsaget af 50.000 kroner:
- Jeg er meget beæret over, at det, man bærer i sig, kan genkendes og anvendes af andre, og at det påskønnes. Tak til teaterjournalisterne, fordi I bliver ved med at interessere jer for det gamle kunsthåndværk, som teater jo er.
Teaterjournalisterne uddelte samtidig en instruktørpris på 25.000 kroner til sceneinstruktør Jacob F. Schokking for hans genopsætning af forestillingen "4:48 Psykose" på Det Kongelige Teater.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned