Danmark har fået opbakning fra de øvrige EU-lande til at nedtone EU's økonomiske anbefalinger til Danmark.
Ud er gledet en passage om, at Danmark bør gennemføre reformer af både realkreditsystemet og boligskatten. En formulering, som ville sætte Danmark under hårdt pres for at hæve boligskatten og gøre op med de populære rentetilpasningslån.
I stedet opfordres den danske regering til at "overveje præventive tiltag", der kan sikre stabiliteten på boligmarkedet, og at "granske funktionen af realkreditsystemet og ejendomsskattesystemet".
Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) understreger, at det arbejde allerede er i gang, og at Danmark dermed kan acceptere EU's anbefalinger.
- Jeg synes, vi skal glæde os over, at alt det vi foretager os i Danmark, får fuld opbakning i de her anbefalinger, siger han.
Selvom undersøgelserne endnu ikke er gennemført, så lover han på forhånd, at det ikke vil give anledning til store ændringer i boligpolitikken.
- Vi har ingen planer om en reform af det realkreditsystem, der er internationalt anerkendt, siger Hjort Frederiksen.
Og han fremsætter en tilsvarende garanti for, at boligskatten ikke bliver hævet.
- Boligskatten er omfattet af skattestoppet, så den bliver der ikke rørt ved, så længe den her regering sidder ved magten.
Danmark er et af flere EU-lande, der har haft held med at få udvandet de økonomiske anbefalinger. Medlemslandene har ellers selv bakket op om nye regler, der skal øge kontrollen med landenes økonomi og sikre mod en gentagelse af den nuværende gældskrise.
Realkreditsystemet og boligskatten er kommet i EU's søgelys, fordi den private gæld i Danmark er den højeste i hele EU.
Det skyldes ifølge EU-Kommissionen en blanding af høje huspriser, den store udbredelse af afdragsfrie lån og et skattesystem, der belønner gældsætning.
Den høje gæld kan skabe problemer for både stabiliteten og udsigterne til økonomisk vækst, hvis renterne som ventet begynder at stige, vurderer kommissionen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned