Byggeriet: S-SF-forslag giver maskine-stop

Hvad der umiddelbart skulle være en håndsrækning fra SF og Socialdemokraterne til byggesektoren, får en lunken modtagelse i dennes brancheforening.

For nok er intentionerne fine bag partiernes forslag om, at virksomhederne skal kunne afskrive investeringer i nye maskiner med det samme, men S-SF glemmer de umiddelbare konsekvenser ved udspillet.

Sådan lyder advarslen fra administrerende direktør i Dansk Byggeri, Lars Storr-Hansen.

- Det vil betyde, at al aktivitet omkring investeringer går i stå i 2011. Der er jo ingen, der vil investere i noget, der bliver mere økonomisk fordelagtigt i 2012.

- Så får vi en periode, hvor alt går i stå. Det er ikke, hvad vi har allermest brug for i øjeblikket, siger direktøren.

Med S-SF-forslaget vil virksomhederne kunne benytte sig af skattefordelen ved maskinindkøbene frem til udgangen i 2012.

Også den borgerlige tænketank Cepos ser med bekymring på udspillets umiddelbare effekter.

- S og SF's forslag om straksafskrivninger i 2012 vil betyde færre investeringer i 2011 og derfor trække beskæftigelsen ned i 2011.

- Så hvis man er bekymret for den aktuelle konjunkturudvikling, så bør man kraftigt genoverveje forslaget, siger cheføkonom i Cepos Mads Lundby Hansen.

Mere positiv over for tankegangen er statsminister Lars Løkke Rasmussen (V). Det er en "spændende idé", siger han til Jyllands-Posten.

Det har fået SF-formand Villy Søvndal til at opfordre statsministeren til at få indført ordningen hurtigst muligt.

Af samme grund mener Søvndal, at skepsissen hos Dansk Byggeri og Cepos er ubegrundet.

- For S-SF's skyld kan vi gerne aktivere ordningen nu, altså allerede i 2011. Det understøtter sådan set bare min pointe om, at Løkke kan lave en aftale inden påske, siger Søvndal.

Forslaget vil slå et hul i statskassen på 18 milliarder kroner. Pengene kommer dog ind igen, fordi virksomhederne så ikke kan afskrive de følgende år.

Som reglerne er nu, kan virksomhederne afskrive investeringerne over en årrække.

/ritzau/

Dansk Byggeri advarer om, at S-SF-udspil vil sætte en stopklods for investeringer i maskiner resten af året.

Offentliggjort Sidst opdateret