Connie Hedegaard er vælgernes kæledægge

Danskerne sender nu den konservative klima- og energiminister Connie Hedegaard helt i top med en karakter på 8,9, når de skal give VK-regeringens 19 ministre en bedømmelse på 13-skalaen. Det viser en ny meningsmåling, som Greens Analyseinstitut har foretaget for dagbladet Børsen.

Dermed vipper Hedegaard sin partifælle, udenrigsminister Per Stig Møller af førstepladsen, og mens Hedegaard kravler kraftigt opad, må hendes egen partiformand Lene Espersen (K) tage ministerfeltets største nedtur siden seneste måling i december sidste år. Espersen daler med over et halvt karakterpoint til 7,8. Dermed ryger Lene Espersen fra en placering som nummer to til nummer fem på ministerholdet, og selv de konservative vælgere giver Hedegaard højere karakterer.

Hans Engell, politisk kommentator og tidligere formand for De Konservative, vurderer, at mens Connie Hedegaard både gør det godt og har en unik vinderposition i øjeblikket, så bør Lene Espersen til at se sig om efter et andet ministerium.

- Connie Hedegaard har været enormt synlig. Bortset fra Becker-sagen, der gav nogle ridser i lakken, så har hun været i en politisk win-win-situation. Går det godt ved klimatopmødet, får hun mere vind i sejlene, og går det skidt, er det Obamas, kinesernes og indernes skyld. Det kan næsten ikke gå galt, og det giver høje karakterer, siger Hans Engell.

Professor Christoffer Green-Pedersen, Aarhus Universitet, er enig i, at bankpakker er en tabersag for en minister. Men han mener også, at burkasagen har smittet af, selv den reelt ikke har noget med Økonomi- og erhvervsministeriet at gøre.

/ritzau/

Klima- og energiministeren er regeringens populæreste minister, mens ny måling degraderer den konservative partiformand, Lene Espersen.

Offentliggjort Sidst opdateret