* Danmarksdemokraterne skal ikke være et protestparti, men skal indgå i forhandlinger og forlig og forsøge at søge indflydelse.
* Ud over en stram udlændingepolitik, som er det, Inger Støjberg i mange år er blevet forbundet med, vil forbindelsen mellem land og by fylde meget for partiet.
* I forhold til den grønne omstilling fremhæver Inger Støjberg, at det er vigtigt, at der fortsat kan produceres i Danmark, og at virksomheder ikke "jages ud" af landet.
* Inger Støjberg vil ikke afskaffe muligheden for tidligere tilbagetrækning - den såkaldte Arne-pension - som flere partier i blå blok ønsker at rulle tilbage.
* Danmarksdemokraterne vil ikke arbejde for at melde Danmark ud af EU. Men Inger Støjberg siger til Avisen Danmark, at hun drømmer sig tilbage til tiden med EF, før der var noget, som hed EU.
* Inger Støjberg vil pege på en borgerlig statsminister, men vil ikke forholde sig til, om det skal være den konservative formand, Søren Pape Poulsen, eller Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen.
Kilder: Ritzau, Avisen Danmark, TV 2 News og Skive Folkeblad.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned