* Hvis Socialdemokratiet fjerner forbuddet mod dobbeltmandater, er partiet langtfra det eneste, der tillader dobbeltmandater.
* Kun SF, Enhedslisten og Alternativet vil i så fald have et forbud.
* Eksempelvis sidder Venstres Jan E. Jørgensen både i en kommunalbestyrelse og Folketinget, mens De Konservatives Per Larsen både sidder i et regionsråd og Folketinget.
* Også Kim Edberg Andersen (Danmarks Demokraterne), Stinus Lindgreen (De Radikale) og Helle Bonnesen (De Konservative) har dobbeltmandater.
* Andre folketingsmedlemmer har måtte opgive at have et dobbeltmandat. Moderaternes Charlotte Bagge Hansen meldte sig i juni 2023 ud af kommunalbestyrelsen i Vordingborg Kommune, da arbejdspresset blev for stort. Dansk Folkepartis Nick Zimmermann er på orlov fra Randers Byråd for at prioritere sine arbejdsopgaver i Folketinget.
* Ud over Jan Johansen har Socialdemokratiet tidligere tilladt Torben Hansen og John Dyrby Paulsen at sidde i et byråd, mens de var folketingsmedlemmer.
* Modsat fik eksempelvis Freddy Blak i 2002 nej til at sidde i både Europa-Parlamentet og Næstved Byråd, hvilket fik ham til at forlade Socialdemokratiet.
Kilder: DR og Politiken.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned