Enhedslisten skal ikke samles fysisk i år

Offentliggjort Sidst opdateret

* Enhedslisten holder lørdag og søndag årsmøde. Denne gang digitalt grundet økonomiske problemer. Jyllands-Posten har beskrevet, hvordan partiet i 2022 havde et underskud på 4,7 millioner kroner efter tilbagegang ved valget og budgetoverskridelser i forbindelse med valgkampen.

* Partiet har siden seneste årsmøde i maj 2023 fået ny politisk ordfører. Før havde Mai Villadsen posten, nu har Pelle Dragsted overtaget. Han har i flere år har været en central politiker og strateg i partiet.

* Den seneste meningsmåling fra instituttet Voxmeter giver Enhedslisten 14 mandater. Ved det seneste folketingsvalg fik Enhedslisten 9 mandater.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.