FAKTA: Udvalgte konklusioner fra lønstrukturkomitéen
Regeringen vil "meget, meget snart", indkalde til trepartsforhandlinger, hvor penge til lønstigninger til fire udvalgte grupper i det offentlige skal endeligt fordeles, siger Mette Frederiksen til Politiken. (Arkivfoto). Foto: Johanna Geron/Reuters
Regeringen vil give blandt andet social- og sundhedsassistenter, sygeplejersker og pædagoger mere i løn.
Statsminister Mette Frederiksen (S) siger lørdag til TV 2, at regeringen vil give lønstigninger på i gennemsnit 2500 kroner om måneden til fire udvalgte grupper i det offentlige.
Der er specifikt tale om social- og sundhedsassistenter og -hjælpere, sygeplejersker, pædagoger og ansatte i kriminalforsorgen.
Pengene skal endeligt fordeles ved trepartsforhandlinger mellem regeringen og de offentlige arbejdstagere og -givere. De forhandlinger vil regeringen indkalde til "meget, meget snart", siger statsministeren til Politiken.
Den socialdemokratiske regering nedsatte i kølvandet på sygeplejerskekonflikten i 2021 en lønstrukturkomité, der skulle kigge nærmere på lønudviklingen i den offentlige sektor.
Komitéen præsenterede sin rapport i juni. Her er udvalgte konklusioner fra hovedrapporten:
* Gennemsnitstimelønnen er cirka 257 kroner i den offentlige sektor og 279 kroner i den private sektor for den standardberegnede timefortjeneste.
* For den præsterede time er gennemsnittet 318 og 337 kroner i henholdsvis den offentlige sektor og i den private sektor.
* 7 ud af 10 offentligt ansatte er kvinder, mens 8 ud af 10 ansatte i kommuner og regioner er kvinder. I staten er fordelingen af mænd og kvinder næsten lige.
* Lønningerne afspejler blandt andet uddannelsesniveau. De offentlige personalegrupper med højest løn er typisk akademikere. De lavestlønnede er enten ufaglærte eller med en kortere erhvervsfaglig uddannelse.
* Pædagogmedhjælpere, rengørings‐ og husassistenter og ernæringsassistenter er de lavest lønnede.
* Komitéen har vurderet de offentlige lønninger ud fra en model kaldet LEU, hvor der tages højde for, at lønnen i gennemsnit stiger med mere uddannelse og mere erhvervserfaring, og at det også er forbundet med en højere løn at have ledelsesansvar.
* Ud fra denne model har komitéen set på, hvordan de enkelte personalegrupper afviger.
* Pædagogmedhjælpere afviger mest i negativ retning. Den gruppe ligger cirka 15 procent lavere end LEU-lønnen.
* For sygeplejerskerne er der næsten ingen afvigelse. Komitéen har dog valgt at medregne blandt andet SOSU'ers og sygeplejerskers genetillæg.
Kilde: Lønstrukturkomitéens rapport.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned