Flygtningehjælp: Familier er lettede

Den dramatiske militæraktion natten til onsdag, hvor minerydderne Poul Hagen Thisted og Jessica Buchanan blev befriet fra deres somaliske gidseltagere, vækker glæde og lettelse hos såvel deres familier som Dansk Flygtningehjælp.

- Både vi og Poul og Jessicas familier er utrolig lettede og utrolig glade for, at Poul og Jessica er fri, siger international chef i dansk Flygtningehjælp, Ann Mary Olsen.

- Der har været kontakt med dem, og de har ikke lidt fysisk overlast, fastslår hun.

Dansk Flygtningehjælp fik kort efter aktionen besked om, at gidslerne var blevet befriet.

- Dem, der stod for aktionen, fortalte os om aktionen kort efter, at den var overstået her tidligt i morges, fortæller Ann Mary Olsen.

Spørgsmål: Havde I en idé om, at en aktion var under opsejling?

- Nej, det kan man ikke sige, men vi har godt været klar over, at hvis situation gik i dårligere retning, så har vi - baseret på erfaringer fra andre episoder - haft en fornemmelse af, at det godt kunne blive en mulighed, siger hun.

Hun påpeger, at tilfangetagelsen af Poul Hagen Thisted og Jessica Buchanan stadig påvirker Dansk Flygtningehjælp.

- Vi har et meget robust sikkerheds-setup, men det er klart, at vi nu lige skal trække vejret oven på det her. Vi har jo indstillet arbejdet i det område, hvor tilfangetagelsen fandt sted, og vi træffer ingen beslutning om at genoptage det nu og her, siger hun.

Ifølge udenrigsminister Villy Søvndal (SF), så blev den danske regering informeret om aktionen af amerikanerne, inden den blev gennemført.

/ritzau/

Dansk Flygtningehjælp og gidselfamilier "utrolig glade" for nattens befrielse i Somalia.

Offentliggjort Sidst opdateret