For mange unødige lægebesøg
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix, arkivfoto
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix, arkivfoto
Diskussion om brugerbetaling på lægebesøg.
NYKØBING Er det en god idé at lave brugerbetaling på lægebesøg? Det spørgsmål stillede folketingspolitikeren Marcus Knuth (V) til den praktiserende læge Peter Wied under et besøg tidligere på ugen.
Forslaget er oprindeligt stillet af blandt andre Liberal Alliance, og lægen afviste ikke forslaget. Han er selv begyndt at tage et gebyr fra de borgere, der ikke møder op til deres besøg i klinikken.
Men det er også et stigende problem, at borgere bestiller tid hos de i forvejen pressede læger med bekymringer, som måske ikke krævede en konsultation, siger Peter Wied.
Udfordringen er, at det i forvejen er de ressourcestærke borgere, der besøger lægen, imens de, der for alvor har brug for jævnlige konsultationer, oftere holder sig væk. Og hvis en konsultation kommer til at koste penge, er der større risiko for at skræmme dem væk.
- I Norge og Sverige har man fundet en løsning, så mon ikke man også kan det i Danmark? Det må være jer som politikere, der skal finde ud af det, siger Peter Wied.
Læs mere i Folketidendes papiravis fredag.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned