Grønlænderne strømmer til stemmeboksene
Storskalaprojekter og råstoffer. Arbejdsløshed, dårlig uddannelse og elendige sociale forhold.
Temaerne i den grønlandske valgkamp har været til at forstå for vælgerne, og det har fået grønlænderne til valgurnerne.
Seks timer efter valgstederne åbnede, er stemmeprocenten således næsten seks procentpoint højere i hovedstaden Nuuk end ved Landstingsvalget i 2009, skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.
Ved middagstid havde 2,7 procentpoint flere vælgere i Nuuk sat deres kryds i forhold til samme tidspunkt ved sidste valg.
Tre timer efter - klokken 15 - var forskellen i stemmeprocenten udvidet til 5,89 procentpoint, eftersom 37,79 procent af borgerne i Nuuk havde sat deres kryds mod 31,9 procent for knap fire år siden, skriver Sermitsiaq.
Karno Lynge, der er valgleder i Nuuk, peger på, at den højere stemmeprocent skyldes, at valghandlingen er flyttet til byens kulturhus. Det ligger nemlig mere centralt placeret i forhold til forsamlingshuset og Inussivik, som tidligere er blevet brugt som valgsteder.
- Her i Katuaq er vi midt i byen, og der ligger mange arbejdspladser lige omkring, hvorfra folk kommer, siger Karno Lynge til Sermitsiaq.
Der er 12.016 stemmeberettigede personer i Nuuk. Der bor knap 57.000 mennesker i Grønland.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned