Når nu Danmark ikke længere anerkender Muammar Gaddafi som legitim leder af Libyen, så bør Danmark lægge hus til repræsentanter for en libysk eksilregering. Det mener De Konservatives integrationsordfører, Naser Khader.
Derfor har han nu taget kontakt til Udenrigsministeriets mellemøstkontor og har sendt en officiel anmodning om, at den libyske modstandsbevægelse får stillet lokaler og kontorfaciliteter til rådighed.
- Jeg er faktisk meget optimistisk og regner med, at det bliver til noget, lyder det fra Naser Khader.
Der er oprettet en paraplyorganisation i Danmark, som består af repræsentanter fra den politiske opposition til Gaddafi.
Oppositionspolitikerne i en mulig libysk overgangsregering er af EU og dermed Danmark anerkendt som dialogpartner. Men Naser Khader ser gerne, at man ophøjer deres status og tager vare på dem som en libysk eksilregering i Danmark:
- Vi skal hjælpe dem med at få en base, et sted at være. De har hverken midlerne eller ressourcerne. Vi bør stille lokaler og kontorfaciliteter til rådighed for dem, siger han.
Ifølge Naser Khader vil eksillibyerne, der er flygtet fra Gaddafis styre og er repræsenteret i Danmark, gerne tilbage Libyen så hurtigt som muligt, når der bliver mere fredeligt i det krigsplagede land:
- Der er nogle, der drømmer om at starte demokratiske partier, og vi i Danmark skal påvirke i demokratisk retning ved at gøre dem så velforberedte som muligt til den dag, de kommer hjem og skal gøre Libyen til et demokrati, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie