Klimaminister frygter at Trumps Paris-exit vil sprede sig til Europa
Klimaminister Lars Aagaard er bekymret for, om EU-lande kan opretholde klimaambitioner, hvis USA trækker i den anden retning. (Arkivfoto). Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Trumps udmeldelse af Paris-aftale kan give skeptiske EU-lande momentum til at trække unionen i sort retning.
Den klimaskeptiske linje fra den nye amerikanske regering kan risikere at sprede sig til Europa og trække tempoet ud af EU's omstilling.
Det frygter klimaminister Lars Aagaard (M), efter at Donald Trump natten til tirsdag har trukket USA ud af den globale Paris-aftale.
- Jeg kan godt komme i tanke om et enkelt eller to af de europæiske lande, der kunne finde på at bruge det her som en undskyldning for at trække tempoet ud af den grønne omstilling i EU, siger klimaministeren.
En ting er, at det amerikanske exit fra klimakampen er skidt for klimaet, fordi landet er verdens næststørste udleder.
- Men på toppen af det kan jeg også være bekymret for, at andre lande kan finde på at bruge det som undskyldning for ikke at gøre noget.
EU står foran store klimapolitiske beslutninger, og her kan enigheden blive besværet af, at Vestens store økonomi trækker i den sorte retning.
Eksempelvis skal EU nu fastsætte et nyt klimamål for 2040.
Hvis ambitionerne her bliver udvandet, fordi EU-lande ikke vil levere større klimahandling i lyset af USA's nye politik, kan det skade på flere fronter.
- Det vil både for klimaet og vores energisikkerhed være problematisk, siger Lars Aagaard.
Angående energisikkerheden henviser klimaministeren blandt andet til, at udbygningen af den vedvarende energi skal bruges strategisk til at sikre uafhængighed fra Ruslands fossile energi.
Samtidig fremhæver Lars Aagaard, at den grønne energi ofte vil vise sig billigst.
Netop derfor har han stadig et håb om, at de amerikanske delstater vil fortsætte investeringer i solceller og vindmøller - selv om flere grønne virksomheder har taget store fald i aktiekurserne efter Trumps bemærkninger om øget fokus på fossile brændstoffer.
- Jeg tror ikke, at det betyder, at det amerikanske marked for grønne løsninger går i nul, siger Lars Aagaard.
- For eksempel på elområdet er den billigste måde at producere strøm altså via vindmøller og solceller på land. Så ting vil fortsætte, for amerikanerne er jo heller ikke vilde med høje energiregninger.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie