Knap 50 millioner kroner fra EU er på vej til landmænd
Den danske sommer var hård ved landbruget. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Først en masse tørke. Så en masse regn. Det har ikke været let at være landmand i Danmark denne sommer.
47,3 millioner kroner er på vej i tørkehjælp til danske landmænd.
Det skriver Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.
Pengene kommer fra EU-systemet og skal hjælpe landmændene i medlemslandene, heriblandt Danmark, efter en sommer med tørke.
- Jeg er rigtig glad for, at EU-Kommissionen har besluttet at afsætte flere penge i ekstraordinær tørkehjælp til landmændene, siger minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) i pressemeddelelsen.
- De danske landmænd har været igennem en hård sommer, først med ekstraordinær tørke og dernæst med en meget våd juli, hvilket har givet landmændene vanskelige arbejdsbetingelser, siger han.
EU-Kommissionen har stillet et samlet beløb på 330 millioner euro til rådighed ifølge ministeriet. Danmarks tildeling bliver på lidt over 47 millioner kroner. Og støtten skal udbetales senest 31. januar 2024.
Støtten bliver fordelt til ansøgere af grundbetaling i 2023 per hektar, der er søgt grundbetaling til. Grundbetaling er den grundlæggende del af landbrugsstøtten, som alle aktive landmænd, der har over to hektar landbrugsareal, kan søge.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned