Minister: Aktion i Syrien overholder folkeretten
Danmark har folkeretten med, når danske F-16 fly bomber i Syrien, mener udenrigsminister Kristian Jensen (V).
Det strider ikke mod folkeretten, når fire danske F-16 fly bomber mål hos Islamisk Stat i Syrien fra flybasen Incirlik i det sydøstlige Tyrkiet. Danmark må gerne angribe Islamisk Stat, fordi den syriske regering ikke har kunnet forhindre IS-angreb ind i Irak.
Det siger udenrigsminister Kristian Jensen, efter at Udenrigspolitisk Nævn har godkendt at sende 60 soldater fra specialstyrken og et C-130 transportfly til al-Assad basen i Irak, og i alt seks F-16 fly til Incirlik flybasen i Tyrkiet. De danske fly må angribe mål i Syrien.
- Vi er til stede i Irak på efterspørgsel fra den irakiske regering. Derfor kan vi agere i Irak, siger Kristian Jensen.
- Så siger folkeretten, at hvis en ikkestatslig styrke agerer fra et land, der ikke er i stand til at stoppe den og truer et andet land - som Isil truer Irak fra Syrien - så er det tilladt i folkeretten at bekæmpe Isil fra Syrien.
Danmarks tolkning af folkeretten deles af de lande, som deltager i koalitionen mod Islamisk Stat. Siden 2014 har Danmark deltaget i kampen med F-16-fly, instruktører, som træner irakiske soldater, og et radaranlæg, forklarer Kristian Jensen
Godt 60 danske soldater fra Jægerkorpset og Frømandskorpset ventes udsendt fra maj, mens seks F-16-fly udsendes til sommer, efter de blev trukket tilbage til vedligeholdelse i Danmark. F-16-fly er ude i et halvt år, mens soldaterne udsendes et år, oplyser han.
I år vil koalitionen vinde Mosul fra Islamisk Stat, ligesom 95 procent af Tikrits indbyggere er vendt tilbage efter IS' nederlag, påpeger Kristian Jensen.
De udsendte danskere må altid forsvare sig, men situationen i Syrien er kompleks, siger forsvarsminister Peter Christensen (V).
- Der er en forståelse mellem koalitionen og de russiske styrker, siger han.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie