Minister angriber S-SF's skoleplan

Undervisningsminister Tina Nedergaard (V) er stærk fortørnet over Socialdemokraterne og SF's udspil til en folkeskolereform, fordi hun mener, at den først lægger op til forandringer efter et folketingsvalg - og besværliggør et samarbejde.

- Jeg hæfter mig ved, at Helle Thorning i går ville samle alle partier nu og her, men så kan jeg se, at det her er en helt anden tone, siger hun og fortsætter:

- Helle Thorning og Villy Søvndal vil lægge sig i hængekøjen i et år, og vente med at gøre noget. Og det er helt utilfredsstillende, fordi jeg netop har indkaldt til møde om med henblik på et forlig.

Udspillet fra S og SF er meget forskelligt fra det, regeringen præsenterede onsdag. Især klassestørrelser, niveaudeling af eleverne og offentliggørelse af de nationale test splitter partierne.

Selv om undervisningsministeren overvejende er negativ over for forslagene i udspillet, er der enkelte dele, hun kan nikke til.

- Men jeg kan konstatere, at de gode idéer i udspillet er vores idéer - og det er tydeligt, at udspillet ikke et særlig gennemarbejdet, siger hun.

Ifølge de to oppositionspartier løber udgifterne for deres udspil op i to milliarder kroner, som er finansieret i Fair Løsning. Men den finansiering stiller ministeren spørgsmålstegn ved.

- Pengene til deres forslag er der ikke. Det finansieres jo med penge fra Fair Løsning, som ikke er finansieret. Men vi vil selvfølgelig gå i drøftelse med dem, siger hun.

Det nuværende folkeskoleforlig består af de to regeringspartier, Venstre og Konservative, samt Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne. Hvis partierne ikke kan blive enige, sker der ikke noget på denne side af et valg.

/ritzau/

Ufinansieret og utilfredsstillende. Undervisningsministeren er hård i sin kritik af S-SF's skoleudspil.

Offentliggjort Sidst opdateret