Morten Østergaard vil hæve pensionsalder trods S-nej
De Radikale vil hæve pensionsalderen til 68 år for at skaffe penge, siger partiets leder, Morten Østergaard
Selv om Socialdemokraterne siger nej, vil De Radikale hæve pensionsalderen, så danskerne fra 2025 først får folkepension som 68-årige.
Politikerne har allerede aftalt, at det skal ske i 2030.
Det forklarer De Radikales leder, Morten Østergaard, som er i modstrid med Socialdemokraternes formand, Mette Frederiksen.
- Det er ikke nyt, at Socialdemokraterne ikke er begejstret for den idé. Men det er afgørende for mig at investere i vore børns fremtid. Hvis alle vi, der kan, bliver et år ekstra på arbejdsmarkedet, kan vi gøre uendelig meget mere, siger Morten Østergaard.
- Jeg savner, at Socialdemokraterne siger: "Hvis ikke pensionsalderen, hvad så?
I Ugebrevet A4 afviser Mette Frederiksen blankt at hæve pensionsalderen.
- Allerede i dag har vi nogle på arbejdsmarkedet, der er så nedslidte og har så dårligt et arbejdsmiljø, at de ikke engang kan arbejde så lang tid, som vi nu beder dem om.
- Og det problem skal løses før noget andet, og vi kommer i hvert fald ikke til at foreslå at hæve pensionsalderen, siger Mette Frederiksen til A4.
I 2011 forringede De Radikale efterlønnen med Lars Løkke Rasmussen (V), men pegede på Helle Thorning-Schmidt (S) som rød statsminister. Morten Østergaard afviser ikke, at det kan gentage sig, når Folketinget i efteråret forhandler en økonomisk 2025-plan.
- Hvis vores politik er i spil, så er vi også at finde rundt om bordet. Det er i virkeligheden op til Socialdemokraterne, om man skal se en gentagelse, siger Morten Østergaard.
Han afviser ikke de skattelettelser, som Løkke har lovet de borgerlige, men S blankt afviser.
- Hvis der kan skabe et råderum, så vil vi meget gerne sænke indkomstskatten, siger Morten Østergaard, som til gengæld gerne hæver boligskatten.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned