Nordjysk borgmester slår rekord i personlige stemmer
En af kommunalvalgets helt store stemmeslugere er Frederikshavns socialdemokratiske borgmester Birgit Stenbak Hansen. Hun har fået 14.774 personlige stemmer. Det svarer til 42 procent af de afgivne stemmer i kommunen, skriver lokale medier. Foto: /ritzau/Lasse Kofod/arkiv
/ritzau/Lasse Kofod/arkiv
Frederikshavns borgmester har støvsuget kommunen for stemmer. Også andre borgmestre får flotte stemmetal.
En af kommunalvalgets helt store stemmeslugere er Frederikshavns socialdemokratiske borgmester, Birgit Stenbak Hansen. Hun har fået 14.862 personlige stemmer.
Det svarer til 42 procent af de afgivne stemmer i kommunen, og den andel er ifølge Nordjyske danmarksrekord.
Også andre borgmestre har fået flotte personlige stemmetal ved valget.
De to Venstre-borgmestre Jørn Pedersen i Kolding og Lars Krarup i Herning har fået henholdsvis 12.112 stemmer og 11794 stemmer.
Birgit Stenbak Hansens partifælle Carsten Rasmussen, der er borgmester i Lejre, har fået 10.275 stemmer, skarpt forfulgt af Fredericias borgmester Jacob Bjerregaard (S) med 9574 stemmer.
I Frederikshavn satte seks ud af ti vælgere deres kryds ved Socialdemokratiet ved tirsdagens kommunalvalg. Det gav S en fremgang på hele 18,5 procent.
En stor del af vælgerne satte tilsyneladende deres kryds ud for borgmesterens navn.
Birgit Stenbæk Hansen har været kommunalbestyrelsesmedlem siden 2002 og borgmester i Frederikshavn siden 2014.
Hun blev på valgnatten genvalgt som borgmester.
Socialdemokratiet fik en fremgang i Frederikshavn på fire mandater, så partiet efter valget har 18 mandater og absolut flertal i kommunalbestyrelsen.
Modsat gik det Venstre i Frederikshavn, der mistede fire mandater og går fra ti til seks mandater. Det svarer til en tilbagegang på 12,7 procent, skriver nordjyske.dk.
Også Dansk Folkeparti gik tilbage og halverede sit mandattal. Partiet har fremover to pladser i kommunalbestyrelsen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned