Ny plan: Genopdragelsesrejser skal kunne udløse udvisning
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og Socialdemokratiets Mette Frederiksen lægger begge op til en skærpet kurs over for ikkevestlig påvirkning af Danmark. Torsdag foreslår Løkke en straframme på op til fire års fængsel og mulig udvisning til forældre, der sender deres børn på genopdragelsesrejse.
Foto: Scanpix/Liselotte Sabroe
Scanpix/Liselotte Sabroe
Regeringen vil indføre fængselsstraf på op til fire år og udvisning til forældre, der sender børn afsted.
Uanset hvor lang tid en udlænding har boet i Danmark, så skal det kunne udløse en udvisning, hvis barnet sendes på genopdragelsesrejse.
Det er en del af regeringens udspil "Ét Danmark uden parallelsamfund - ingen ghettoer i 2030", som præsenteres torsdag formiddag.
Her forsøger VLAK-regeringen at tage hårdt fat for at lukke de "huller i Danmarkskortet", som ifølge statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er opstået i kraft af den ikkevestlige indvandring.
Konkret foreslår regeringen i udspillet at kriminalisere forældre, der sender deres børn på en genopdragelsesrejse, "som udsætter barnets sundhed og udvikling for alvorlig fare".
Regeringen lægger op til en straframme på fængsel i op til fire år.
Og får forældrene en ubetinget fængselsstraf, så skal det kunne føre til udvisning. Det gælder uanset længden på straffen, og "uanset hvor længe udlændingen har boet i Danmark", fremgår det af regeringens udspil.
Det er kun, hvis det "med sikkerhed" strider imod Danmarks internationale forpligtelser at udvise, at udvisning skal undlades, fremgår det af udspillet.
Samtidig med kriminaliseringen af forældrene foreslår regeringen at udvide beskyttelsen af børnene. Det skal ske via to tiltag.
For det første skal det "i videst muligt omfang" være muligt at inddrage barnets pas, hvis der er risiko for, at barnet er ved at blive sendt på genopdragelsesrejse.
For det andet vil regeringen fjerne bestemmelsen om, at barnets opholdstilladelse kan inddrages efter tre måneders ophold i udlandet.
Det skal sende "et klart signal om, at det er forældrene, der skal straffes, og ikke barnet", står der i udspillet.
Udspillet skal nu forhandles med Folketingets partier. Her skal regeringen forsøge at samle flertal for forslagene, før de kan blive omsat til lovgivning.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie