Dansk Folkepartis leder, Pia Kjærsgaard, er "meget tilfreds" med, at justitsminister Lars Barfoed (K) har bedt rigsadvokaten undersøge, om det er muligt at opløse den islamistiske organisation Hizb ut-Tahrir.
- Det er helt meningsløst og modbydeligt at begynde at opfordre til, at vores styrker i Afghanistan skal udsættes for vold og helst myrdes. De er kriminelle, og de skal dømmes for det, siger Pia Kjærsgaard.
Dansk Folkeparti har længe presset på for at få Hizb ut-Tahrir opløst, men rigsadvokaten har flere gange opgivet at rejse en sag.
Hizb ut-Tahrirs seneste udtalelser er dog så grove, at Pia Kjærsgaard er overbevist om, at organisationens dage nu er talte. Og hvis rigsadvokaten igen opgiver at rejse en sag, bør udtalelserne prøves ved domstolene med udgangspunkt i grundloven, mener hun.
Samtidig vil Dansk Folkeparti have stoppet Det Kongelige Biblioteks udlejning af Den Sorte Diamand til Hizb ut-Tahrirs omstridte møde den 21. januar.
Debatmødet skal "sætte fokus på pligten til væbnet modstand for muslimer i Afghanistan og omegn. Vi anser denne modstand som fuldt ud legitim".
Sådan skriver foreningen i invitationen, der viser billeder af danske, svenske og norske kister på et kort over Afghanistan.
Kulturminister Per Stig Møller (K) kan ikke gribe ind, fordi Hizb ut-Tahrir er en lovlig organisation. Han har foreløbigt bedt Det Kongelige Bibliotek om en redegørelse, men det er ikke nok, mener Pia Kjærsgaard.
- Diamanten er statens ejendom, og det er fuldstændigt utilstedeligt at lade kriminelle elementer mødes i en af statens bygninger. Det er ikke nok at forlange en redegørelse, jeg vil vide, hvad kulturministeren vil gøre ved det, siger Pia Kjærsgaard.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie