Politikere taler med to tunger om forhandlinger med Tyrkiet
Danske politikere i EU-Parlamentet vil suspendere forhandlinger med Tyrkiet. Men i folketingssalen afviser de.
"Hykleri og opportunisme."
Skudsmålet blev lanceret torsdag formiddag fra talerstolen i folketingssalen af EU-ordfører Kenneth Kristensen Berth (DF).
Det er rettet mod regeringspartierne, Socialdemokratiet samt De Radikale. Det handler om, at partierne taler med én tunge herhjemme og en anden i EU-Parlamentet.
I november stemte samtlige danske partier i EU-Parlamentet for at suspendere forhandlingerne om Tyrkiets optagelse i EU.
Men torsdag stemte partierne nej til et forslag fra DF og Enhedslisten om at suspendere forhandlingerne.
Kun Dansk Folkeparti, Enhedslisten, SF og Alternativet stemte for at suspendere forhandlingerne.
Det skete for at signalere, at der er en grænse for, hvor meget man kan gå på kompromis med basale menneskerettigheder.
Resultatet af afstemningen vækker undren hos de partier, der stemte for.
- I Folketinget stemmer de selvsamme partier imod at følge deres egen opfordring. Det er ikke med til at højne respekten for politikere.
- En række af de partier, som i dag vender på en tallerken, har det med at kritisere andre partier, heriblandt de partier, der står bag ændringsforslaget, for netop signalpolitik, siger Kenneth Kristensen Berth.
Den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdogan, erklærede forud for afstemningen i EU-Parlamentet i november, at afstemningen i hans øjne var værdiløs.
Siden det mislykkede militærkup mod præsidenten i sommer, er der foregået en udrensning i landet.
- Vi tager de billige point hjem i Europa-Parlamentet, og så afslører vi os selv i Folketinget.
- Jeg må bare sige, at det igen viser, at nogle gange er der mere snak end handling blandt politikere, siger Kenneth Kristensen Berth.
Alternativet har ikke plads i EU-Parlamentet, men støttede ændringsforslaget om at suspendere forhandlingerne.
- Så kan man yderligere kommentere, hvorvidt vi har bragt os i den rigtige situation ved at give Erdogan så stærk en rolle, som vi har givet ham, siger fredsordfører René Gade (AL).
Han henviser til, at EU har indgået en flygtningeaftale med EU.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned