Regeringen vil forhindre voldtægtsdømte i at afsone med fodlænke
Justitsminister Peter Hummelgaard (S) har sendt lovforslag i høring. Det skal stoppe muligheden for fodlænke til voldtægtsdømte. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Justitsminister Peter Hummelgaard lægger i lovforslag op til at stoppe brug af fodlænke for voldtægtsdømte.
Regeringen tager nu et skridt mod at afskære voldtægtsdømte fra at kunne afsone deres dom med fodlænke.
Det oplyser Justitsministeriet i en pressemeddelelse.
- Voldtægt er en meget alvorlig forbrydelse, og derfor skal offeret kunne vide sig sikker på, at den dømte gerningsperson kommer i fængsel i stedet for at afsone sin voldtægtsdom med fodlænke derhjemme, siger justitsminister Peter Hummelgaard (S) i meddelelsen.
Det er en sag, SVM-regeringen fremhævede i sit regeringsgrundlag, som blev præsenteret på Marienborg i december.
Justitsministeren har nu sendt lovforslaget i høring.
I dag er der mulighed for, at voldtægtsdømte i nogle tilfælde kan afsone hele eller dele af deres dom for voldtægt med fodlænke i egen bolig.
Venstre, der har haft forslaget som en tung prioritet, vil have sikret, at offeret ikke kan risikere at være i nærheden af gerningsmanden.
- Det er i den grad uacceptabelt, at et voldtægtsoffer overhovedet skal kunne risikere at møde gerningsmanden under afsoningen. Det sætter vi nu en effektiv stopper for og markerer, at vi står på ofrenes side, udtaler partiets retsordfører, Preben Bang Henriksen, i pressemeddelelsen.
Lovforslaget vil ændre straffuldbyrdelseslovens regler om afsoning med fodlænke og udstationering med fodlænke, skriver ministeriet.
Moderaterne ser generelt gode argumenter for at bruge fodlænke som straf, men ikke i dette tilfælde.
- Det giver god mening i mange tilfælde at afsone med fodlænke, men ved grove forbrydelser som voldtægt bør det ikke finde sted. Derfor er Moderaterne tilfredse med, at vi nu præciserer, hvad praksis bør være ved voldtægtsdømte, som ikke længere skal have mulighed for at afsone deres straf med fodlænke, siger retsordfører Tobias Grotkjær Elmstrøm (M) i meddelelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned