* Det økonomiske råderum er de penge, politikerne kan disponere over, hvis økonomien udvikler sig som ventet, og der ikke i mellemtiden vedtages ny politik, som bruger flere penge.
* Der kan dog hurtigt indtræffe begivenheder, der påvirker udviklingen i økonomien. Krigen i Ukraine har for eksempel påvirket de økonomiske udsigter.
* Råderummet beløber sig til 48 milliarder kroner frem mod 2030, har Cepos beregnet ud fra tal fra Finansministeriet. En del af dem er dog allerede ”brugt”.
* 2,5 milliarder kroner er reserveret til et grønt råderum, mens 12 milliarder er reserveret til højere forsvarsudgifter.
* Derudover skal der bruges 21 milliarder, hvis forbruget blandt andet på de ældre skal fastholdes, når der kommer flere. Det efterlader ifølge Cepos 12,5 milliarder i råderummet.
Kilde: Finansministeriet samt Cepos-beregninger.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie