Sådan lyder analysen fra Weekendavisens politisk redaktør, Arne Hardis, efter at det er kommet frem, at Henrik Sass Larsen får politisk comeback som formand for folketingsgruppen.
- Det er et udtryk for, at alting sejler i en socialdemokratiske del af regeringen, og at de har erkendt det. Der mangler en ledelse, der kan fortælle, hvorfor man har regeringsmagten, siger Arne Hardis.
Han fremhæver, at Henrik Sass Larsen tidligere har vist store evner for at holde hele folketingsgruppen informeret og holde god kontakt til interesseorganisationer, fagbevægelse og andre vigtige dele af det socialdemokratiske bagland.
Derfor har partiledelsen bedt ham sætte sig for bordenden, til trods for at der stadig ligger en uafsluttet sag hos Folketingets Ombudsmand om den sikkerhedsvurdering, der i efteråret blev årsag til, at Henrik Sass Larsen højst overraskende ikke blev minister i Helle Thorning-Schmidts regering.
For partiledelsen er posten som gruppeformand det logiske sted at placere Sass Larsen, mener Arne Hardis.
- De er utilfredse med, hvordan det hele går, og det har de også al mulig grund til at være, siger Arne Hardis med henvisning til den seneste tids meningsmålinger.
Tendensen har gennem længere tid været, at kun omkring hver femte vælger har tænkt sig at stemme på Socialdemokraterne. Ifølge Arne Hardis kan netop en figur som Henrik Sass Larsen være den, der kan samle partiet om en fortælling om, hvad partiet vil med regeringsmagten.
- Den offentlige fortælling om regeringsprojektet er, at det er løftebrud, det er højreorienteret og blå politik. De er nødt til selv at finde en formulering af, hvad den politik egentlig er, siger Arne Hardis.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned