SF præsenterer medlemsfremgang inden landsmøde
Formand Pia Olsen Dyhr og SF kan notere sig medlemsfremgang inden weekendens landsmøde i Odense. Foto: Polfoto/Ivan Riordan Boll
Polfoto/Ivan Riordan Boll
For et år siden oplevede SF medlemstilbagegang, men inden weekendens landsmøde i Odense er kurven vendt.
Da SF holdt landsmøde i 2015, satte partiet sig et mål for det kommende år: SF skulle op på 10.000 medlemmer.
Men i stedet for fremgang blev det til en tilbagegang, og medlemstallet på 8131 blev præsenteret ved sidste års landsmøde. En tilbagegang på 326 medlemmer og et godt stykke fra målet på 10.000.
Inden årets landsmøde, som finder sted lørdag og søndag i Odense, kan SF dog notere sig medlemsfremgang.
22. marts 2017 havde SF 8709 medlemmer, og det er altså en fremgang på knap 600 medlemmer på et år.
At kurven er vendt, modtages med tilfredshed hos SF-formand Pia Olsen Dyhr.
- Jeg er rigtig glad for, at vi har fået så mange nye medlemmer de seneste måneder.
- Jeg tror både, det skyldes valget af Trump i USA, og modstanden mod regeringens planer om højere pensionsalder, indførelse af uddannelsesloftet og kontanthjælpsloftet, siger Pia Olsen Dyhr.
SF-formanden vurderer, at partiets fokus på klima, børn og bedre velfærd i kommunerne også har været medvirkende til medlemsfremgangen.
Med medlemsfremgangen følger også en optimisme for resten af året. Og Pia Olsen Dyhr føler, at hendes projekt "Genstart SF" er på rette vej.
- Det lover godt for fremtiden og indsatsen op mod kommunal- og regionsvalget i november, siger Pia Olsen Dyhr.
Netop kommunalvalget bliver et pejlemærke for SF, i forhold til hvad partiet kan forvente sig af det næste folketingsvalg, mener Pia Olsen Dyhr.
- Jeg glæder mig til at føre kommunalvalgkamp, for det er første prøve på, om det går bedre for SF. Sidste kommunalvalg var hård ved os, og jeg håber og tror også, at vi får fremgang ved det kommende kommunalvalg.
- Jeg håber, at vi kan få en borgmester eller to rundt omkring, ud over hvad vi har i storbyerne, siger hun.
For Pia Olsen Dyhr bliver landsmødet det fjerde med hende som formand.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned